Wykorzystaj potęgę Excela, czyli Excel od podstaw

Excel od podstaw, czyli wiedza na temat arkuszy kalkulacyjnych dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym narzędziem. Poniżej znajdziecie podstawowe zagadnienia, z którymi warto zapoznać się, aby móc w ogóle rozpocząć pracę z programem Microsoft Excel.

Jak dowodzą badania, wiedza z Excela, nawet ta podstawowa praktycznie w każdej branży pozwala na zwiększenie wydajności swojej pracy nawet o 60%. Wykorzystaj więc potęgę Excela, nawet jeśli Twoja wiedza na ten temat jest na razie niewielka lub zerowa. W końcu od czegoś trzeba zacząć 😉

Komórki Excel i operacje na nich

Komórki Excel - Szkolenia z Excela od podstaw

Jest to podstawowa i najważniejsza umiejętność pracy w Excelu. Bez wiedzy i umiejętności operowania komórkami dalsza edukacja czy praca będą niezwykle trudne i skomplikowane lub wręcz niemożliwe.

Co konkretnie musisz umieć? Przede wszystkim należy wiedzieć, w jaki sposób wprowadzać dane w Excelu. Potem naucz się jak przenosić dane do innych komórek, czyli kopiowanie. Rozbudowując swój arkusz Excel naucz się też jak seryjnie wypełniać komórki, jak używać narzędzia do błyskawicznego uzupełniania różnymi typami danych.

Dane w Excelu - Szkolenia z ExcelaW końcu komórki Excel to nie tylko możliwość tworzenia w łatwy sposób tabelek, które sobie potem wydrukujesz albo pokażesz w ładny sposób na prezentacji. W jednym arkuszu możesz zrobić sobie bazę wszystkich danych, które chcesz przetworzyć, a w każdym kolejnym arkuszu prezentować je w wybrany przez siebie sposób. Potem wystarczy zmiana w bazie danych, czyli w pierwszym arkuszu, a reszta sama się zaktualizuje w sposób automatyczny.

Kiedy ogarniesz te czynności możesz sobie powiedzieć, że wiesz co to Excel i do czego służy. Miej jednak świadomość, że jest to bardzo zaawansowane narzędzie. Na koniec tej części dobrze wiedzieć, jak dodawać, edytować i usuwać komentarze. Przydają się one szczególnie podczas pracy zespołowej, ale nie tylko. Za pomocą komentarzy możesz sobie oznaczać komórki, które wymagają późniejszej uwagi.

Formuły i funkcje

Excel od podstaw to także wiedza na temat obróbki danych. W końcu nie po to wypełniłeś wcześniej swój arkusz, żeby go teraz tylko wydrukować. Cała magia wokół Excela polega na zaawansowanych możliwościach obróbki i przetwarzania tych danych. Zatem co teraz musisz umieć?

 • wpisywanie lub edycja formuł,
 • korzystanie z operatorów matematycznych – tutaj przyda się też wiedza ze szkoły podstawowej, aby w poprawny sposób zastosować kolejność wykonywania działań,
 • kopiowanie formuł,
 • sumowanie wartości oraz wyznaczanie minimalnej i maksymalnej wartości,
 • szybkie i łatwe obliczanie średnich wartości,
 • uruchamianie funkcji za pomocą kreatora funkcji,
 • umiejętne wykorzystanie podstawowych funkcji: matematycznych, logicznych, daty i czasu

Formatowanie

Ogarnięte tematy operacji na komórkach oraz funkcji i formuł? Excel od podstaw to również podstawowa wiedza, jak sformatować nasze dane. Jak zrobić, aby ważne informacje były bardziej widoczne lub w jaki sposób wyświetlić datę według tego samego schematu, np. ROK-MIESIĄC-DZIEŃ.

Warto tutaj wiedzieć, że mając określony typ danych w komórkach nie jest konieczne przepisywanie ręczne każdej komórki, aby wszystkie w danej kolumnie miały taką samą strukturę. W tym przypadku wystarczy zastosować właściwe formatowanie. Co więcej, później możesz zmienić ten format w zależności od swoich potrzeb.

Planując zacząć intensywnie korzystać Excela i wykorzystać jego potęgę możliwości, warto znać przynajmniej podstawowe zagadnienia związane z formatowaniem danych.

 • formatowanie komórek: liczbowych, walutowych, procentowych, tekstowych, daty i czasu,
 • tworzenie i modyfikacje obramowanie i tła komórek,
 • korzystanie z wbudowanych stylów komórek,
 • zmienianie kolorów oraz położenia tekstu,
 • zawijanie tekstu,
 • szybkie sformatowanie komórki według wzorca, czyli jak korzystać z malarza formatów,
 • wykorzystywanie wbudowanych styli tabel.

Operacje na zakresach danych w Excelu

Poznaj Excel od podstaw i wykorzystuj dostępne operacje na wprowadzonych danych. Dowiedz się, jakimi kryteriami kierować się przy grupowaniu danych, aby później móc je w efektywny sposób wykorzystać i przetworzyć. Z pozoru banalne stwierdzenie, że w kolumnie data powinny znajdować się wyłącznie daty, zaś w kolumnie imiona tylko te dane. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób, szczególnie na starcie zmagań z Excelem. Starannie przygotowana baza, którą będziesz potem przetwarzał pozwoli Ci na uniknięcie błędów, a także na sprawne i szybkie wyświetlenie pożądanych w danym momencie wyników.

Selekcja danych to dobry kierunek, aby potem w szybki sposób wyświetlić potrzebne informacje. Bez żadnych problemów możesz używać wtedy filtra, czy odpowiednich funkcji lub formuł.

Wykresy graficzne w Excelu

Jednym ze sposobów prezentacji danych w Excelu są wykresy. Pozwalają one na wizualizację zgromadzonych danych w sposób przyjazny i uporządkowany sposób. Warto więc zapoznać się z typami wykresów oraz wiedzieć, jaki zastosować w zależności od tego, co chcemy zaprezentować. Pamiętaj też, że nie zawsze musisz wyliczać, dodatkowe dane, aby je potem wyświetlić na wykresie. Podczas parametryzacji wykresu możesz określić, w jaki sposób dane mają być prezentowane, np. wartościowo lub procentowo.

Drukowanie arkuszy

Choć arkusze kalkulacyjne wykorzystuje się głównie to obliczeń i właściwej prezentacji danych, może pojawić się potrzeba wydrukowania tych danych. Warto więc wiedzieć, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, aby bez problemów wydrukować dokument na papierze A4, czy A3.

Ustawienie strony oraz obszaru wydruku, jak dodać nagłówek i stopkę, czy jak podzielić strony do wydruku – to zagadnienia, które w ramach Excela od podstaw powinieneś wiedzieć.

Excel od podstaw, czy to wszystko?

Oczywiście na każdym etapie z poszczególnych elementów Twoja wiedza może być znacznie szersza. Warto jednak znać te zagadnienia, nim ktoś zaskoczy Cię szybką potrzebą wyciągnięcia ASAP konkretnych danych. Oczywiście możesz skorzystać z obszernej dokumentacji w Excelu, jednak znajomość powyższych zagadnień pozwoli Ci za pomocą kilku klików zaprezentować dane, tak jak Ty, albo ktoś sobie tego życzy.

 

Dla kogo szkolenie „Microsoft Excel: Siła i wydajność w codziennej pracy„?

Szkolenie podstawowe z obsługi programu Microsoft Excel jest przeznaczone dla osób, które chcą usprawnić swoją pracę i zwiększyć wydajność. Z badań wynika, że po takim szkoleniu efektywność w pracy wzrasta w przedziale od 40 do 60%. Biorąc więc pod uwagę koszty pracy, inwestycja w szkolenie zwraca się już po miesiącu.

Swoją efektywność w pracy możesz zwiększyć także mając już wiedzę na temat Excela. Wystarczy, że nie które procesy zautomatyzujesz lub wykorzystasz funkcje Excela, które przetworzą wprowadzone dane i wyświetlą  w przyjaznej dla ciebie i twoich współpracowników formie. Zobacz też inne szkolenia z Microsoft Excela: